Titania- nowa dachówka z polskiej fabryki CREATON
Przygotowania rozpoczęły się w 2008 roku. „Próbki gliny z terenu gmin Kościan i Śmigiel zostały poddane specjalnym badaniom w Niemczech”– mówi Michał Skowron, dyrektor Działu Prawnego i Kadr spółki Etex Building Materials
-”Wypaliły się na piękny czerwono-pomarańczowy kolor. Nasi specjaliści próbowali zniszczyć te próbki w pięciuset cyklach mrozoodporności. W końcu dali sobie spokój, bo to za dużo kosztowało.To co zobaczyliśmy natychmiast skłoniło nas do tego, aby zabezpieczyć niezbędne pokłady surowca i teren, który pozwoli nam na wybudowanie najbardziej nowoczesnej tego typu fabryki w Europie, gdzie rocznie będziemy produkować kilkadziesiąt milionów sztuk dachówek”.
Sama budowa ruszyła wczeną wiosną 2011 roku a o tym, że zakład produkcyjny marki CREATON powstanie właśnie w Widziszewie zadecydowało kilka argumentów: doskonała jakość gliny, sąsiedztwo drogi krajowej nr 5, pobliska kopalnia gazu no i oczywiście przychylność władz lokalnych jak i państwowych, które uruchomiły na tym terenie specjalną strefę ekonomiczną. Wartość inwestycji szacuje się na około 250 mln złotych. Uroczyste oddanie i rozpoczęcie przcy fabryki nastąpiło 19.09.2012r
Projekt realizowany był w ramach programu „Innowacyjna gospodarka” ze względu na
zastosowanie nowoczesnej suszarni. Bazuje ona na wykorzystaniu nowo opracowanej generacji sześciokanałowych suszarni rolkowych. Umożliwia ona wyeliminowanie wad fabrycznych dyskwalifikujących z dalszej obróbki lub też uszczerbków ujawniających się dopiero po wypaleniu dachówek. Tradycyjny proces suszenia realizowany jest poprzez ciągłe sterowanie zmianą temperatury i wilgotności medium suszącego oraz regulację szybkości i kierunków przepływu medium suszącego przez komorę suszarni.
W dotychczas wykorzystywanych rozwiązaniach kontrola tych parametrów i przebiegu procesu suszenia jest praktycznie niemożliwa. Wprowadzenie sześciokanałowych suszarni rolkowych jest przełomem technologicznym, rozwiązaniem niestosowanym do tej pory w żadnej fabryce na świecie.Dzięki temu zmniejszeniu ulega zużycie energii i emisja dwutlenku węgla przez co zakłada spełnia wytycznych związanych z obiektami typu „green field”. Nowatorskim rozwiązaniem jest także recykling opakowań umożliwiający w stu procentach ponowne użytkowanie.
Produkowane w nowej fabryce dachówki mają być sprzedawane głównie na naszym rynku ale i ryneku niemieckim oraz rynki wschodnie. Na początku z produkcji ma schodzić nowy model dachówki pod nazwą Titania w 8 kolorach, gdzie trzy będą glazurowane a pięć angobowanych. Najważniejszymi cechami nowej dachówki jest jej kształt, ciągle najbardziej powszechny i poszukiwany przez inwestorów, bardzo głądka i aksamitna powierzchnia mająca źródło w surowcu i technice obróbki oraz duża możliwość regulacji na szczelnych i dobrze zaprojektowanych zamkach, aż do ponad 40mm na długości i 6mm na szerokości co gwarantuje bezproblemowy i bardzo elastyczny montażu. W późniejszym okresie planowana jest produkcja drugiego modelu o nazwie Maxima popularnego i sprzedawanego głównie w niemczech.
Odpowiedz
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Zapraszamy!