Zalety zastosowania dachówki jako pokrycie dachu.
Od wieków używana do wykonywania pokryć dachowych zyskała sobie miano najtrwalszego pokrycia dachowego, które może cieszyć kilka pokoleń mieszkańców domu.
Zalet ma sporo, przytoczę zatem kilka z nich w poniższych zdaniach.
Ciężar. Jakby się mogło wydawać to nie wada a zaleta. Czym pojedynczy element jest cięższy tym dach stawiał będzie większy opór dla wiatru. I nie ma to wpływu na potrzebę zwiększania przekroju elementów konstrukcji dachowej, która i tak często jest przewymiarowana ze względu na możliwość zastosowania termoizolacji grubości minimum 15, a często 20 centymetrowej grubości.
Druga zaleta również związana jest z ciężarem dachówki a chodzi o gęstość materiału który ma duży wpływ na akustyczną izolację wnętrza budynku od otoczenia jak i podczas padającego deszczu.
Następny „plusik” dla dachówki za to, że pokrycie takie składa się z wielu, małych elementów, które w razie uszkodzeni na przykład przed grad można dość łatwo i niedrogim kosztem naprawić wymieniając tylko uszkodzone elementy pokrycia.
To, że materiał ten jest niewielkich rozmiarów i może w niewielki sposób „pracować” wraz z drewnianą konstrukcją nie pogarszając w żaden sposób szczelności dachu to myślę każdy przyzna. Mamy więc kolejna zaletę.
Cena. Tu jak popatrzymy z perspektywy czasu jaki będziemy użytkować budynek bez potrzeby remontu dachu to bezsprzecznie będzie to najlepszy stosunek ceny do jakości materiału. Poza tym wachlarz cenowy dachówek jest tak szeroki że każdy znajdzie i coś tańszego i coś, czym będzie mógł się pochwalić w kręgu zamożniejszych mieszkańców miasteczka.