Dachówka ceramiczna czy cementowa

Dach jest zwieńczeniem domu.

Główne jego zadanie to ochrona użytkowników budynku oraz jego konstrukcji przed wpływem warunków atmosferycznych. Stanowi on barierę dla wiatru, opadów, wysokich temperatur w czasie letnim i zapobiega nadmiernym stratom ciepła i zawilgoceniu warstw izolacyjnych podczas zimy.

Kształt i rodzaj pokrycia połaci nadaje domowi swoisty charakter. Najbardziej naturalną formą jest dach spadzisty, który jest pochodną przykrycia szałasu, choć nie był oczywiście kryty dachówką a liścimi, gałęziami czy skórami zwierząt.

Dachówki ceramiczne

Materiał przetwarzany przez człowieka stosowany na dachu od najdawniejszych czasów bo już od około 1000 r.p.n.e. . Początkowo były to płaskie płyty przypominające dzisiejszą karpiówkę, choć dość szybko dołączył do nich nowy wzór, profilowany do kształtu rynny, nazywany dziś typem “mnich-mniszka”. W ciągu wielu lat stosowania wymyślono kilkadziesiąt nowych form i kształtów dachówek ceramicznych. Wspólny pozostał podstawowy surowiec z którego jest wytwarzana a więc naturalna glina z dodatkiem piasku kwarcowego, mączki ceglanej, malafiru, wody i ognia w którym jest wypalana. Surowce te podlega dokładnemu rozdrobnieniu, poddane dojrzewaniu na kilka tygodni, w czasie którym jest kilkakrotnie na przemian mieszana i nawilżana. Następnie masa poddawana jest przecieraniu i homogenizowaniu. Z tak przygotowanego surowca zostaje uformowana dachówka o pożądanym kształcie i poddana zostaje suszeniu. Tak przygotowana dachówka trafia do pieca gdzie jest wypalana, później poddana angobowaniu czyli natryskowi mieszankami gliny zabarwionymi tlenkami żelaza lub mieszankami iłów, tlenków metali i mączki kwarcowej co z kolei powoduje uzyskanie powierzchni glazurowanej. Działanie takie umożliwia nadanie produktowi różnejj powirzchni i odpowiedniego koloru.

Wymagania stawiane dachówkom ceramicznym określa polska norma oznaczona skrótem: PN-B-12020:1997 “Pokrycia dachowe ceramiczne – Dachówki i gąsiory dachowe”, a sposoby badania jakości wyrobów: PN-75/B 12029 “Ceramiczne materiały dekarskie, Dachówki i gąsiory. Badania”.

Dachówki cementowe

Historia tego materiału jest nie tak długa, bo produkcja na skalę przemysłową rozpoczełą się w Anglii w latach czterdziestych XIX wieku ale wymyślona przez Adolfa Krohera, obywatela Niemiec.

Podstawowymi surowcami do produkcji dachówek betonowych jest piasek kwarcowy, cement portlandzki, dodatki hydrofobizujące i barwniki na bazie tlenków żelaza oraz woda. Stosunkowo małe zapotrzebowanie na energię przy produkcji jak i prostota samych maszyn powoduje, że cena tej dachówki jest znacznie niższa niż dachówki ceramicznej. Nie znajdziemy również wśród niej tak wielu kształtów oraz kolorów jak w dachówce ceramicznej. Kolorowanie dachówki betonowej uzyskuje się przez barwienie w masie oraz przez powierzchniowe, dwukrotne pokrywanie dachówki powłoką akrylową

Podsumowanie:

Dachówka ceramiczna stosowana jest od blisko 3 wieków. W tym czasie były udoskonalane i modyfikowane. Opracowano możliwie najlepszy skład mieszanek oraz ulepszano technologie produkcji, potwierdzono ich długą trwałość w różnych warunkach na około 150lat. Dachówka ceramiczna nie wymaga rzadnych zabiegów konserwacyjnych w okresie użytkowania.

Dachówka betonowa posiada również kilka zalet z których chyba najważniejszą jest stosunek ceny do trwałości materiału. Jednak ze względu na inny rodzaj surowców z jakich jest produkowana, powierzchnia licowa jest nieco bardziej porowata, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo zatrzymywania zanieczyszczeń biologicznych. Co do wagi to tutaj mimo obiegowej opini, że dachówka cementowa jest znacznie cięższa niż ceramiczna trzeba jasno powiedzieć, że choć bywa cięższa to w przypadku np. karpiówki może też być o wiele lżejsza od niej. Zresztą każdy producent podaje ciężar dla konkretnego modelu dachówki i tak dachówka cementowa ma średnio wagę ok. 45kg/m2 zaś dach. ceramiczna może ważyć od 38kg/m2 do nawet 65-70kg/m2 . Ważnym elementem jest również szczelność pokrycia. Minimalne kąty bez dodatkowych zabezpieczeń dachu przy dach. ceramicznej to 16stopni a przy cementowej 22stopnie.

Także wymagania konstrukcyjne i obliczeniowe dla więźb dachowych są takie same, bez względu na to, czy zastosujemy pokrycie kształtkami ceramicznymi czy betonowymi. Często dach ozdabiamy jakimś wybranym, ozdobnym elementem i tutaj lepsze wrażenie pozostaiwja ozdoby wykonane z ceramiki.

Sposób barwienia umożliwiaja producentom ceramiki oferowanie swoich wyrobów w dużo szerszej palecie barw oraz wersjach powłoki.

Wprawdzie gwarancja udzielana przez producentów są zbliżone biorąc pod uwagę okres jaki obejmują, jednak dla dachówek betonowych ochrona objęte są tylko szkody powstałe wskutek mrozu. Producenci ceramiki dodatkowo udzielają gwarancji na zachowanie koloru i trwałości powłok.

Tak więc wydaje się, że dachówka betonowa jest tańszą propozycją wykonania dachu bardzo trwałym materiałem zaś dachówka ceramiczna daje nam możliwości dużo większych możliwości architektonicznych i kolorystycznych i jeszcze bardziej wydłuża okres funkcjonowania naszego wymarzonego domu.

0 odpiowiedzi

Odpowiedz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz