Komunikacja dachowa

Komunikacja dachowa

Akcesoria umożliwiające bezpieczne poruszanie się po połaci dachu to stopnie i ławy kominiarskie . Dodatkowo system komunikacji dachowej umożliwia dostęp do urządzeń kominowych i antenowych oraz może służy jako dodatkowa droga ewakuacji.

Stopnie kominiarskie, stanowią uzupełnienie systemu ław kominiarskich, a ich przeznaczeniem jest tworzenie ciągów komunikacyjnych biegnących wzdłuż spadku połaci dachowej.
Stopnie kominiarskie oferowane przez firmę mdm S.A. wykonane są z ocynkowanej ogniowo blachy stalowej i dostępne są w wersji ocynkowanej lub malowanej proszkowo w kolorach charakterystycznych dla spotykanych pokryć dachowych. Na życzenie klienta możliwe jest też lakierowanie w indywidualnym, uzgodnionym kolorze z palety RAL. W komplecie wraz ze stopniem oferowane są śruby montażowe.
Stopnie powinny być rozmieszczone naprzemiennie tak, aby dawały możliwość chodzenia po dachu jak „po drabinie”. Przy wymierzaniu odstępu pomiędzy poszczególnymi stopniami należy wziąć pod uwagę nachylenie dachu:

  • Nachylenie mniejsze niż 30° – stopnie należy montować w co drugim rzędzie dachówek w odległości 70 cm od siebie.
  • Nachylenie większe od 30° – stopnie należy montować w każdym rzędzie dachówek, co 35–40cm.

Stopnie montowane są na dachu za pomocą wsporników lub dachówki przewidzianej pod montaż stopnia. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego stosowane są różne wsporniki:

  • Dachy kryte dachówką cementową lub ceramiczną – wspornik stopnia kominiarskiego „DB”; „DC” lub do dachów krytych dachówką „karpiówką” – wspornik stopnia kominiarskiego „karpiówka”;
  • Dachy kryte blachodachówką – wspornik stopnia kominiarskiego „BD-350” lub „BD-400”;
  • Dachy kryte blachą płaską, gontem bitumicznym lub papą – wspornik stopnia kominiarskiego „U”.

Montaż stopnia kominiarskiego na dachach krytych dachówką cementową lub ceramiczną

wspornik na dachówce cementowejWspornik stopnia kominiarskiego „DB”, „DC” składa się z dwóch części. Część górna umożliwia zamocowanie stopnia kominiarskiego, a część dolna jest elementem ruchomym pozwalającym na ustawienie odpowiedniej szczeliny w zależności od grubości dachówki. Obie części przykręca się do krokwi lub dodatkowej łaty przy pomocy wkrętów do drewna ø 8 mm i długości 60 mm oraz skręca wspornik i stopień kominiarski za pomocą śrub ø 8 mm x 20 mm, ustawiając odpowiedni kąt. Przed założeniem wspornika należy szlifować zamek dachówki na szerokość wspornika 40 mm w celu uniknięcia efektu unoszenia się dachówek. Do uszczelnienia otworów montażowych zaleca się zastosować odpowiedni uszczelniacz dekarski.

Montaż stopnia kominiarskiego na dachach kytych blachodachówką

Wspornik stopnia kominiarskiego „BD-350”, „BD-400” przeznaczony jest do montażu na dachach krytych blachodachówką o modułach: 350 mm, 400 mm. Wspornik mocuje się bezpośrednio na blachodachówkę poprzez łatę do krokwi. Do montażu wspornika należy stosować wkręty do drewna ø 8 mm i długości 60 mm. Ze względu na rozszczelnienie pokrycia dachowego należy stosować wkręty z kołnierzem uszczelniającym, a do uszczelnienia otworów montażowych użyć uszczelniacza dekarskiego.

Montaż stopnia kominiarskiego na dachach krytych blachą płaską, gontem bitumcznym lub papż.

Wspornik uniwersalny „U” stanowi element nośny dla stopnia kominiarskiego. Jest montowany bezpośrednio na płaskim pokryciu za pomocą wkrętów do drewna o8 mm i długości 60 mm (zaleca się użycie wkrętów z kołnierzem uszczelniającym). Wspornik uniwersalny do pokryć dachowych płaskich na całej swej długości powinien być podbudowany, co zapewni jego wytrzymałość. Do uszczelnienia otworów montażowych należy użyć uszczelniacza dekarskiego.
Wysoka jakość stopni kominiarskich oferowanych przez firmę mdm S.A. potwierdzona jest certyfikatem CE, co daje pewność nabywcy, że w jego ręce trafia produkt najwyższej klasy. 

Za: mgr. Inż.Urszula Górniak,

mdm s.a.