Jak zaoszczędzić na dachu?

Dach domu to jeden z najdroższych elementów budowy – często pokrycie dachu pochłania lwią część wszystkich wydatków przeznaczonych na budowę. Jak nie rezygnując z trwałości i wizualnego efektu ograniczyć koszty z tym związane?

Dach to nieodzowny element każdego domu – podstawową jego funkcją jest ochrona przed deszczem i śniegiem, ale ma również nadać budynkowi charakter i styl.

Dla uniknięcia zaskoczenia związanego ze zbyt dużymi kosztami jakie niesie kształt dachu i użyte na jego wykonanie materiały, warto na etapie projektu i wyboru budowanego domu zwrócić uwagę na istotne elementy takie jak jego funkcjonalność, kształt, wygląd – a co za tym idzie- jego cenę.

Konstrukcja dachu. W przypadku prostych konstrukcji dachowych typu dwuspadowego minimalizujemy koszty zakupu drewna jak i oszczędzamy na kosztach robocizny cieśli oraz dekarza, ze względu na prostotę prac i skrócony czas potrzebny na wykonanie konstrukcji.

Liczba połaci. Na koszt budowy dachu duży wpływ ma stopień jego skomplikowania. Im mniej połaci i mniej skomplikowane kształt, tym tańsze będzie ułożenie pokrycia. Najprostszy, a zarazem najtańszy będzie więc dach dwuspadowy. Co ważne unikamy również błędów wykonawczych jakie można popełnić przy skomplikowanej więźbie.

Materiały do budowy dachu. Planując budowę dachu, warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie oferty rynkowej. W składach budowlanych można często znaleźć oferty wyprzedaży, obniżek i rabatów. Materiały budowlane kupione po okazyjnych cenach to również duże oszczędności dla „dachowego budżetu”.

Poddasze. Na koszty budowy dachu wpływa również to, czy poddasze ma być zamieszkałe, czy nie. Tańszy będzie dach nad poddaszem nieużytkowym niż w przypadku poddasza użytkowego. Oszczędności wynikają przede wszystkim z mniejszej ilości potrzebnych materiałów izolacyjnych na przykład wełny mineralnej lub styropianu.

Pokrycie dachu. Największy wpływ na koszt dachu ma rodzaj pokrycia. Wybierając dachówki bitumiczne albo pokrycie z blachy zamiast dachówek ceramicznych, można sporo zaoszczędzić. Często rodzaj wybranego materiału pokryciowego ma również przełożenie na robociznę – koszt ułożenia pokrycia z blachy jest dużo niższy niż koszt ułożenia metra kwadratowego pokrycia np. z dachówki karpiówki misternie układanej w koronkę.

Bardzo często oszczędności mogą wynikać z naszych upodobań – wybór pokrycia w standardowym kolorze pozwoli nawet na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w stosunku do kolorów robionych na specjalne zamówienie. Warto jednak przed zakupem zastanowić się, czy wybrany materiał na pokrycie będzie długo spełniał swoje funkcjie oraz będzie godnie podkreślał charakter naszego wymarzonego domu. 

0 odpiowiedzi

Odpowiedz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz