Przed zakupem blachodachówki

Atrakcyjny wygląd i trwałość sprawiają, że od wielu lat blachodachówki są materiałem popularnym w Polsce. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich zakupie, żeby zbyt wcześniej nie było potrzeby naprawy jeszcze „nowego” dachu.

Materiał ten cieszy się głównie zainteresowaniem remontujących swoje domy ale i budujących nowe. Jest to związane z bardzo dużym wyborem profili, kolorów i powłok, a przede wszystkim ciężarem własnym, który wynosi średnio 5 kg/m2 co sprawia, że nie musimy się martwić o istniejącą więźbę dachową.

Ze względu na różnorodność, sztuką jest wybór optymalnego materiału, najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Warto zatem zwrócić uwagę na jej właściwości techniczne, które w dużym stopniu zależą od surowców użytych do produkcji rdzenia oraz zastosowanych powłok ochronnych.

Rdzeń
Do produkcji blachodachówek stosuje się najczęściej blachy stalowe cynkowane, powlekane powłokami organicznymi choć można również kupić blachy z rdzeniem aluminiowym. Wieloletnie użytkowanie zapewniają odpowiednio dobrane grubości wsadu i poszczególnych powłok.

Od składu stali zależy wytrzymałość, sprężystość i twardość pokrycia. Warto wybrać blachodachówkę producenta, który wytwarza ją ze stali poddawanej rygorystycznym kryteriom. To pozwala od samego początku kontrolować jakość materiału. Dla zabezpieczenia przed korozją blacha stalowa poddawana jest cynkwaniu gdzie minimalna gramatura powinna wynosić 275g/m2, aluminium jak wiadomo nie jest narażone na tego typu działanie. Niestety, ocena jakości blachodachówki przy zakupie jest dla laika niemożliwa. Musi nam więc wystarczyć jedynie sprawdzenie etykiety wybranego pokrycia, a dokładnie umieszczonej na niej informacji o dwóch najważniejszych jego parametrach – grubości blachy i masy cynku. Takiej informacji powinien nam również udzielić sprzedawca.

Rodzaj wykończenia blachodachówki
Większość blachodachówek pokrywa organiczna powłoka ochronno-dekoracyjna; najczęściej jest to Poliester, Poliester mat, Poliuretan, Plastizol lub PVF2 /PVDF. Każda z nich nadaje blachodachówce estetyczny wygląd i chroni ją przed korozją. Blachodachówki mogą być też wykończone posypką, czyli drobnoziarnistym kruszywem ceramicznym lub kamiennym. Jest ono powleczone żywicą akrylową lub poliestrem, wzbogaconymi biocydami

Format pokrycia a kształt dachu
Blachodachówkę najczęściej kupuje się w arkuszach ciętych na potrzebny wymiar choć dosyć szybko wzrasta zainteresowanie blachami modułowymi, które przy skomplikowanych kształtach dachu ograniczją odpady przy koniecznych cięciach skosów. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że zamawiając blachodachówkę w arkuszach na wymiar, mimo że mogą mieć one powyżej 7 metrów i co za tym idzie brak łączeń poziomych, to znacznie zwiększa się wówczas ryzyko uszkodzenia przy samym transporcie ale i podczas przenoszenia i transportu na dach. Same właściwości fizyczne czyli rozprężenia związane z różnicą temteratur powinny zniechęcać do montowania zbyt długich odcinków blachodachówki. 
Zwykle zalecenia na ten temat zawarte są w instrukcji montażu dołączonej do blachodachówki.

Kolory

Paleta barw obejmuje kilkanaście kolorów i kilka rodzajów powłoki. Warto przeczytać gwarancję i sprawdzić, czy obejmuje ona również kolorystykę czy tylko perforację blachy.

Cena i gwarancja blachodachówki
Podstawowym kryterium cenowym jest grubość i gatunek stali oraz rodzaj powłoki. Jeżeli zatem metr kwadratowy blachodachówki jest tańszy o kilka złotych od innej, musi to z czegoś wynikać. Z reguły różnice biorą się z zastosowania lepszych, bardziej odpornych rodzajów farby lub grubszych powłok zabezpieczających. Bywa, że pocieniony blaszany rdzeń lub rodzaj najtańszego wykończenia przyniesie nam oszczędności ale wpłyną również na okres użytkowania dachu.

Mity

Hałas. Inwestorzy planujący zakup blachy dachówkowej często obawiają się odgłosów dudnienia kropel deszczu. Rzeczywiście, w porównaniu do ciężkich pokryć ceramicznych lub betonowych, pokrycia stalowe wykazują słabszą izolacyjność akustyczną i trzeba mieć świadomość, że trzeba będzie dołożyć wełny mineralnej aby lepiej wygłuszcyć te dźwięki.

Miejsca przetłoczeń. Nie jest również prawdą, że w takim miejscu blacha została pocieniona ze względu na tłoczenie, ponieważ blachodachówka nie jest tłoczona a profilowana na rolkach co powoduje jedynie zmianę kształtu, bez „rozciągania” rdzenia stalowego.